MUDr. Irena Deylová
Dětský a dorostový lékař
Dětský a dorostový lékař
U Okrouhlíku 9
15000 Praha 5
  Tel.: +420 257221560
Mob.: +420 605941609

napište nám
V případě, že se nám nedovoláte napište e-mail.
Ordinační doba
Ordinační hodiny pro nemocné:
Pondělí: 07:30 - 11:30
Úterý: 13:00 - 18:00
Středa: 13:00 - 17:00
Čtvrtek: 07:30 - 10:30
Pátek: 10:00 - 13:00

pro kompletní ordinační hodiny klikněte na odkaz nahoře

Jsou vaše děti často nemocné?
Věděli jste?
Jsou vaše děti často nemocné?
Mít nemocné děti je otrava. Ale co to povídám, mít nemocné děti je bolest, vždyť každý správný rodič trpí s nimi. A nejeden se potom ptá: zanedbal jsem něco? Udělal jsem někde chybu? A co mám příště udělat, aby i moje děti byly zdravé a já mohl do práce?

Vývoj nelze urychlit
Ne vždycky je takové sebeobviňování na místě. Faktem je, že stejně jako v dětství roste a vyvíjí se celé tělo a jednotlivé orgány, vyvíjí se a zdokonaluje se i mladý imunitní systém. Rychlost tohoto vývoje je velmi individuální. Proto právě vaše dítě může nástup do školky zaskočit ve chvíli, kdy jeho imunita ještě není připravena na setkání s tak širokou škálou nových mikroorganismů. Patrně nebude trvat dlouho a imunita dozraje, urychlena právě onou plejádou nových vyzyvatelů.

Až tehdy, kdy se problém s častým stonáním nezlepšuje a posouvá do pozdějších věkových kategorií, je na místě myslet na nějakou vrozenou imunitní poruchu či jiné chronické onemocnění. Každopádně dětský lékař si určitě všimne, že u něj v čekárně vysedáváte nápadně často, a sám v případě potřeby provede vhodná vyšetření.

Ať už jsou na tom vaše děti s imunitou jakkoli, dětské kolektivy jsou tím nejlepším místem k množení mnoha patogenů. Děti na hygienu příliš nedbají (a pokud jsme přesvědčeni, že zrovna naše ítě je světlou výjimkou, nemá šanci v kolektivu umolousaných vrstevníků). Pokud něco strčí do nosu, nebude to kapesník, a naopak v případě úst to může být takřka cokoli.

Co zmůžeme svépomocí
Podívejme se ale, jak se s častým stonáním svých dětí co nejlépe vyrovnat. Obecná doporučení ohledně posilování imunity jsou všeobecně známa, snad jen podotkněme, že ani úzkostlivá čistota není pro dítě ideální, protože imunitní systém pro svůj vývoj potřebuje právě styk s dostatečným počtem různých antigenů, které ho patřičně stimulují.

Protože dnes je trh s medikamenty a nejrůznějšími léčivými přípravky spíše přebujelý než nedostatkový, nestojíme naštěstí před otázkou, co pro naše trpící dítě sehnat, jako spíše co vybrat. Samozřejmě bereme v úvahu poměr cena/výkon, nezapomínejme však dívat se na věc také očima našeho malého pacienta.

V lékárně se nespokojíme s ujištěním, že lék je vhodný pro děti kýžené věkové kategorie, ale také vždy uvažme, s jakou ochotou bude malý nemocný lék užívat. Ochotě spolupracovat při léčbě se odborně říká „compliance“ (anglicky „souhlas, shoda, svolení“). Abychom zajistili maximální compliance, musíme částečně přistoupit na pravidla hry svého pacienta. Například gurmána s vysokým cholesterolem nemůžeme hned posadit do salátového baru a v případě dítěte to znamená, že „medicína“ mu bude alespoň trochu chutnat. Stejně tak se pokusíme vyhnout neoblíbeným způsobům aplikace léku (místo nosních kapek použijeme sprej) a naopak z těch oblíbených vytěžíme maximum (lék ve formě cucavého bonbónu).
 
Dvojsečná antibiotika 
Bohužel, někdy musejí přijít ke slovu razantnější léčebné metody, například antibiotika. Jejich mnohdy až zázračná účinnost může být paradoxně i na škodu. Antibiotika neumí rozlišit mezi nežádoucími bakteriálním vetřelci a těmi hodnými domáckými bakteriemi, které naše tělo běžně osidlují. Velké množství těchto prospěšných bakterií žije v lidském tlustém střevě, kde se účastní některých trávicích pochodů, tvoří některé vitamíny a chrání střevní sliznici před osídlením agresivními bakteriemi.

Jakkoli se mohou názory odborníků na přesný význam bakteriální flóry v našem střevě lišit, nikdo nepopírá, že jakákoli antibiotická léčba napáchá na našich trávicích pochodech značné škody. Ty se projeví především úpornými průjmy, ale také nadýmáním a pocity plnosti. U dětí, které tyto potíže jetě neumějí dobře pojmenovat, se můžeme setkat se sníženou chutí k jídlu a celkovou únavností.

Pro co nejlepší a nejrychlejší obnovení střevní flóry je důležitá vhodná strava: nápomocné jsou především mléčné výrobky (zvláště zakysané- jogurty, tvaroh, kefíry apod.) a dostatek vlákniny (ovoce, zelenina, celozrnné výrobky). Existuje i řada léčivých přípravků (preparáty s živou střevní kulturou), které díky svému složení účinně napomáhají co nejrychlejšímu obnovení střevní flóry. Je vhodné se poradit s lékařem či lékárníkem, zvláště žádáme-li přípravek speciálně vhodný pro děti.

 
Chcete vidět, co Vás čeká?
Poodhalíme Vám roušku medicínského tajemství. V naší fotogalerii můžete vidět vše od našeho vybavení přes Vaše vyšetření až po léčbu Vašeho problému.